IMG_8059

Akceptacja na Paradzie Równości, Warszawa 2013
fot. Stowarzyszenie Strefa Kobiet

Na portalu Gazeta wyborcza.pl rozmowa Ewy Siedleckiej z Elżbietą Szczęsną, założycielką Stowarzyszenie Rodziców i Przyjaciół Osób LGBT  „Akceptacja”.

Gdy syn ujawnił się, że jest gejem pani Elżbieta była zaskoczona i bardzo przerażona. To był 1999 rok, poziom świadomości w Polsce znikomy, za to poziom agresji wobec osób homoseksualnych wysoki. Po tym, jak Jerzy został pobity za swoją orientację seksualną, pani Elżbieta zrozumiała, że już dłużej nie może być bierna. Wiedziała, że trzeba wpływać na ludzką świadomość. Zaczęła chodzić z synem na Parady Równości, a w 2011 r. jechała na platformie na EuroPride w Rzymie wraz z włoskim rodzicami homoseksualistów. „To było niesamowite.  Ludzie nas pozdrawiali, niektórzy nawet płakali. Zrozumiałam wtedy, że dla  każdej lesbijki, każdego geja czy osoby transpłciowej otwarcie się przed  rodzicami jest jednym z kluczowych momentów w życiu. W zależności od ich reakcji  może się on stać traumą lub pomóc żyć zgodnie ze swoją tożsamością.”

W 2007 roku Elżbieta Szczęsna stała się jednoosobową „grupą” wsparcia dla rodziców dzieci homo-, bi- i transseksualnych. Nawiązywała kontakty z organizacjami (Lambda, KPH) i z rodzicami i tak powstała Akceptacja. „Każdemu należy się taki sam szacunek, każdy ma tę  samą, ludzką godność. Ale żeby ludzie to zrozumieli, to musimy o tym głośno  mówić. Rodzice też nie powinni się wstydzić.”

Akceptacja to głos matek (przez 6 lat zgłosił się po poradę jedynie 1 ojciec), który, zdaniem pani Elżbiety, ma większą szansę na wysłuchanie, niż głos ich nieheteroseksualnych dzieci czy organizacji LGBTiQ. Społeczeństwo polskie powoli nabiera świadomości, oswaja się z odmienną od hetero seksualnością, ale jest to długotrwały i niełatwy proces. Na przeszkodzie stają mu uprzedzenia i nietolerancja.

Za swoją działalność Elżbieta Szczęsna jest nominowana do tegorocznej  niemieckiej nagrody RespektPreis, przyznawanej przez niemiecką  Koalicję przeciw Homofobii. To koalicja złożona z firm, organizacji i instytucji, takich jak np.  policja berlińska, Gmina Żydowska, Niemiecki Związek Piłki Nożnej, Coca-Cola,  Deutsche Bank.

Serdecznie gratulujemy pani Elżbiecie i dopingujemy dalszej pracy Akceptacji

Cały wywiad: http://wyborcza.pl/1,75478,14907357.html

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>