„Od operacji Emilia nie pracuje. Ze swoim wyglądem (mimo hormonów depilacji i ubrania odróżnia się od zwykłych kobiet) trudno by jej było znaleźć zatrudnienie. Załatwiła sobie rentę związku z chorobą serca – dwieście złotych.
Feliks ma „lepszy” wygląd. Trudno się domyślić, że był kobietą. Mimo to niedawno stracił pracę – sprzedawał znaczki skarbowe w urzędzie. Jest przekonany, że ktoś na niego doniósł.”
„W Wielkiej Brytanii gdzie prawo nie zakazuje handlu materią ludzką można zajść w ciążę przez Internet. ManNotTncluded.com dostarcza do domu świeżą spermę anonimowych dawców kobietom, które ukończyły dwadzieścia jeden lat.”
„- Moje drugie wcielenie chciało żyć własnym życiem, ale w tym czasie Wojtek też musiał istnieć żeby nie było wpadki – tłumaczy mi podporucznik. – Basia potrzebowała alibi.
– Basia?
– Tak. Nazywałem ją Basia, to moje drugie wcielenie.
– Dlaczego właśnie Basia?
– Bo w tym imieniu jest słodycz wdzięk i niewinność, jak w Hajduczku z Pana Wołodyjowskiego.”
Recenzje/opinie
„Choć reportaże w tej książce opowiadają o homoseksualistach, transseksualistach, transwestytach, tak naprawdę jej bohaterem jest społeczeństwo, które tłamsi wszelką inność, wszelką odmienność – mówił Mariusz Szczygieł, przedstawiając zbiór reportaży Katarzyny Surmiak-Domańskiej „Beznadziejna ucieczka przed Basią. Reportaże seksualne” To nie geje i lesbijki, to nie bohaterowie tej książki mają problemy ze swoją seksualnością, ale społeczeństwo, którego nie stać na ani na tolerancję, ani na akceptację – wtórował mu Robert Biedroń, szef Kampanii przeciw Homofobii. – U nas istnieją dwa wzorce zachowań wobec odmienności – zniszczyć albo zagłaskać.”
Cały tekst: http://kobiety-kobietom.com/literatura/art.php?k=48966
„Beznadziejna ucieczka przed Basią. Reportaże seksualne” – Katarzyna Surmiak-Domańska
Wyd. Wydawnictwo W.A.B., Warszawa, 2007