Maciej Mrozik - 3mmedia - xpozycja_strefa kobiet_IMG_7476

fot. Stowarzyszenie Strefa Kobiet

 

Anatomia psychopaty

1974
Jack Unterweger morduje osiemnastoletnią dziewczynę. Wyrok: dożywocie. W więzieniu zaczyna pisać autobiograficzną powieść Czyściec.

1985
Zachwyceni książką austriaccy intelektualiści rozpoczynają walkę o warunkowe zwolnienie Jacka. „Przejrzysty styl Unterwegera i literackie wartości opisu jego dzieciństwa wywarły na mnie ogromne wrażenie” – pisze w liście do sądu Elfriede Jelinek.

1990
Jack zostaje zwolniony z więzienia. Mieszka w Wiedniu i zaczyna pracę jako dziennikarz.

1991
W Wiedniu dochodzi do pierwszego z wielu morderstw prostytutek. W mediach sprawę relacjonuje Jack Unterweger.

 

Recenzje/opinie:

„Pisarz, który nienawidził kobiet Johna Leake’a to przykład tzw. true crime. Jak wskazuje nazwa, tematem tej odmiany literatury faktu są zbrodnie, do których doszło w rzeczywistości. Leake, amerykański pisarz i tłumacz, spędził w Wiedniu sześć lat, rozmawiał z niemal wszystkimi uczestnikami zdarzeń opisanych w książce – i stworzył sugestywny obraz Jacka Unterwegera, wiedeńskiego pisarza-mordercy, mistrza manipulacji, uwodziciela, oszusta, narcyza… Określenia można mnożyć. Od pierwszych stron książki czuć, że Leake’a zafascynował Unterweger. Na szczęście jest to fascynacja podszyta odrazą, nie szacunkiem.

Cały tekst: http://www.portalkryminalny.pl/content/view/2929/35/

 

Pisarz, który nienawidził kobiet. Podwójne życie seryjnego mordercy – John Leake

Wyd. Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, Kraków, 2011

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>