„Rykoszetem to w znacznym stopniu książka o języku polskiej prawicy – o tym jego wymiarze, w którym obsesja przynależności narodowej splata się ze skrajnie represyjną wizją płci i seksualności. Większość tekstów powstawała „na gorąco”, za czasów tzw. IV RP. Tandem PiS–LPR, z Samoobroną w tle, stanowi główne źródło inspiracji i analizowanych cytatów. Dyskurs publiczny lat 2005–2007 naznaczony był agresją, podejrzliwością i skłonnością do arbitralnych ocen, wypowiadanych tonem nie znoszącym sprzeciwu – „oczywistych oczywistości”, jak by powiedział Jarosław Kaczyński. Dotyczyło to wielu kwestii, o których w tej książce nie piszę – lustracji, korupcji, zaangażowania Polski w Iraku i Afganistanie, piętnowania przez władzę rozmaitych grup społecznych. Jednak w sferze płci i seksualności proces ten zachodził nieco inaczej, intensywniej.”

 

„Rykoszetem, czyli rzecz o płci, seksualności i narodzie” to wszechstronna publikacja, rzucająca światło na tematy, które nieustannie spycha się na bocznicę. Krzyczące z okładek polskich pism hasła mające „zbawić rzeczywistość”, toną w oceanie dziennikarskiej miernoty. Ta książka ma być niejako przewodnikiem po tym, co dla każdego Polaka winno być ważne. Agnieszka Graff nie boi się poruszać bo bardzo grząskim gruncie, zdaje sobie sprawę, że granica między moralizatorstwem a kulturalną eksplikacją swojego światopoglądu jest bardzo wątła. Autorce udaje się zręcznie obłaskawić nawet najbardziej radykalne myśli, okrasić je nutą swojskości i wyprawić w wędrówkę w świat. Owa przystępność i klarowność przekazu, o której piszę między wierszami, to podstawowa zaleta „Rykoszetem…”.

Całość: http://www.przystan-literacka.pl/?show=2012

 

„Rykoszetem. Rzecz o płci seksualności i narodzie”, Agnieszka Graff

Wyd.: Wydawnictwo W.A.B., Warszawa, 2008

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>