Fot. Fundacja Strefa Kobiet

Fot. Fundacja Strefa Kobiet

Katarzyna Wojnicka podkreślała w swoim wykładzie „Praca z męskimi sprawcami przemocy domowej w Europie” (OAK Fundation, Daphne) fakt, że przemoc jest zjawiskiem zgenderyzowanym, a jej główny cel to podporządkowanie sobie innych. 66%-96% ofiar przemocy domowej stanowią kobiety, ale w sferze publicznej również mężczyźni są narażeni  w dużej mierze na bycie ofiarami przemocy dokonywanej w większości przez innych mężczyzn.

Programy dla sprawców przemocy realizowane są prawie we wszystkich krajach europejskich, w tym w Polsce ponad 200. Niestety praca ze sprawcami przemocy jest w dużej mierze niedofinansowa, brak też wykwalifikowanej kadry. Dużą bolączka jest brak skoordynowanych działań organizacji zajmujących się zwalczaniem przemocy domowej – podkreśliła K. W.

 

 

Wszystkim zaproszonym praktykom i praktyczkom obecnym na spotkaniu serdecznie dziękujmy za dyskusję po prezentacji i refleksje oraz wykazanie gotowości do dalszego intensywnego działania w celu zapobiegania przemocy.

***

Dziś praca w Strefie przebiegała z pozoru jak zwykle, jednak mamy wrażenie, że odświeżona w dniu wczorajszym świadomość potrzeb i wyzwań w zakresie przemocy uaktywniła nas jeszcze bardziej. Dyskutujemy teraz nad nowymi pomysłami na działania w tym zakresie. Dziękujemy więc, Kasiu, za pobudzenie do działania! Do zobaczenia wkrótce.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>