Katarzyna Wojnicka podkreślała w swoim wykładzie „Praca z męskimi sprawcami przemocy domowej w Europie” (OAK Fundation, Daphne) fakt, że przemoc jest zjawiskiem zgenderyzowanym, a jej główny cel to podporządkowanie sobie innych. 66%-96% ofiar przemocy domowej stanowią kobiety, ale w sferze publicznej również mężczyźni są narażeni w dużej mierze na bycie ofiarami przemocy dokonywanej w większości przez innych mężczyzn.
Programy dla sprawców przemocy realizowane są prawie we wszystkich krajach europejskich, w tym w Polsce ponad 200. Niestety praca ze sprawcami przemocy jest w dużej mierze niedofinansowa, brak też wykwalifikowanej kadry. Dużą bolączka jest brak skoordynowanych działań organizacji zajmujących się zwalczaniem przemocy domowej – podkreśliła K. W.
Wszystkim zaproszonym praktykom i praktyczkom obecnym na spotkaniu serdecznie dziękujmy za dyskusję po prezentacji i refleksje oraz wykazanie gotowości do dalszego intensywnego działania w celu zapobiegania przemocy.
***
Dziś praca w Strefie przebiegała z pozoru jak zwykle, jednak mamy wrażenie, że odświeżona w dniu wczorajszym świadomość potrzeb i wyzwań w zakresie przemocy uaktywniła nas jeszcze bardziej. Dyskutujemy teraz nad nowymi pomysłami na działania w tym zakresie. Dziękujemy więc, Kasiu, za pobudzenie do działania! Do zobaczenia wkrótce.