Iwona Demko, rzeźbiarka i wykładowczyni na krakowskim ASP, opowiada w wywiadzie o swoim ostatnim projekcie artystycznym na festiwalu ARTerie 2013. Artystka zrobiła performance w witrynie pubu w Częstochowie, występując w roli prostytutki (przez godzinę) a później przeprowadziła warsztat, w którym mieszkańcy Częstochowy wyszywali wyznania dziewczyny, która była ofiarą handlu ludźmi.

Fragment rozmowy:

A.L.: Oprócz Ciebie w stroju jednoznacznie sugerującym profesję, były jeszcze napisy projektowane na witrynę – czyli to, co sobie myśli prostytutka podczas pracy. Jakie to były myśli?

I.D: W pewnym momencie pracy nad projektem zdałam sobie sprawę z tego, że sama stojąca w witrynie kobieta będzie odbierana jedynie w stereotypowym NEGATYWNYM kontekście, że niewiele osób odniesie tę sytuację do tematu handlu kobietami, do wymuszonej prostytucji. A ja chciałam zwrócić uwagę właśnie na ten temat. Nie chciałam zapewnić dobrej zabawy wywołanej moim jednoznacznym widokiem, ani nie chciałam stworzyć warunków do pojawienia się standardowych komentarzy. Chciałam zepsuć tę zabawę i wprowadzić zmianę punktu widzenia na zaistniałą sytuację. Chciałam, aby odbiorca został wybity ze swojego bezpiecznego, beztroskiego miejsca zapewniającego mu oczywistą wyższość nad osobą na którą patrzy, bez względu na to kim jest. Chciałam, aby przez chwilę miał okazję poznać coś, czego nigdy nie byłby w stanie odgadnąć – myśli zwykle pogardzanej przez niego osoby stojącej po drugiej stronie szyby. Aby osiągnąć zamierzony efekt, a jednocześnie mając świadomość tego, że projekt pojawi się w przestrzeni miejskiej i mogą natrafić na niego osoby zupełnie przypadkowe postanowiłam dodać tekst.

Polecamy cały wywiad, który jest ciekawym kompendium wiedzy. Więcej Informacji, na stronie: http://www.lodz-art.eu/wydarzenia/iwona_demko_wywiad

Z Iwoną Demko rozmawiała Anka Leśniak

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>