Queerowe Centrum Społeczne ma przyjemność i zaszczyt zaprosić wszystkich na PIERWSZY WARSZAWSKI MARSZ SZMAT!

Wyjdźmy na warszawskie ulice i wyraźmy swój sprzeciw wobec przenoszenia odpowiedzialności za przemoc na tle seksualnym ze sprawców na ofiary!

18 maja 2013 (sobota) godz. 12.30. Trasa Marszu: Plac Trzech Krzyży, Nowy Świat, Królewska, Marszałkowska, Plac Konstytucji 

  • Nie pozwólmy, aby przykazanie „jak nie dać się zgwałcić” było ważniejsze niż „nie gwałć”!
  • Nie gódźmy się na traktowanie ludzi jak bestii niepotrafiących zapanować nad własnym popędem seksualnym!
  • Nie pozostawajmy obojętne i obojętni na stygmatyzację ze względu na ubiór czy wygląd!
  • Oburzmy się na to, że ofiarom przemocy wmawia się winę za to, że zostały zaatakowane, przez co boją się iść na policję!Jak to zrobić?
    Załóżmy kuse ciuszki i sprowokujmy … sprowokujmy do myślenia !Marsz Szmat przejdzie przez Warszawę domagając się zmian w społeczeństwie i prawie oraz w praktykach stosowanych przez policję. Zostań częścią marszu, dołącz do nas i SPROWOKUJ DO MYŚLENIA ubierając się „jak szmata”.Sprowokuj polityków, władze ustawodawcze i wykonawcze, oprawców, a także ofiary!Historia:
    Idea Marszu Szmat (ang. Slut Walk) zrodziła się w Toronto w 2011 roku, gdy tamtejszy oficer policji stwierdził, że kobieta – by czuć się bezpieczną – powinna unikać ubierania się „jak szmata”.
    Kanadyjskie działaczki postanowiły zaprotestować przeciw tego typu próbom usprawiedliwiania gwałtów i szeroko pojętego molestowania wyglądem czy zachowaniem ofiary. Protest przyjął formę marszu „prowokacyjnie” ubranych ludzi. Akcja miała miejsce już w kilkunastu miejscach na całym świecie i cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Polska zawtórowała inicjatywie jak dotąd jedynie raz – w październiku 2011 roku w Gdańsku.Pora przenieść ideę na warszawski grunt! Zapraszamy!

 

 

Źródło: http://www.feminoteka.pl/news.php?readmore=9111

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>