Maciej Mrozik - 3mmedia - xpozycja_strefa kobiet_IMG_7478

fot. Stowarzyszenie Strefa Kobiet

 

Opowiadanie Annie Proulx „Tajemnica Brokeback Mountain”, nagrodzone przez „National Magazine”, zdaniem krytyków i recenzentów należy do najoryginalniejszych we współczesnej literaturze. Jest to historia trudnego i niebezpiecznego romansu, który połączył dwóch wiejskich chłopaków miłością zdarzającą się tylko raz w życiu. Odważna próba podjęcia tematu związków homoseksualnych i homofobii.

Na jego podstawie Larry McMurtry i Diana Ossana napisali scenariusz do wybitnego i przełomowego w dziejach kinematografii filmu (osiem nominacji do Oscara). Obraz ten zdobył Złote Globy 2006 za najlepszy film, scenariusz, reżyserię i piosenkę oryginalną oraz Złotego Lwa dla najlepszego filmu na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji.

„Późnym popołudniem, wraz z pierwszym pomrukiem burzy, pojawił się ten sam zielony pick-up i Ennis zobaczył, że Jack, zsunąwszy znoszony kapelusz na tył słowy wysiada z auta. Jak oparzony wypadł z mieszkania na podest zatrzaskując za sobą drzwi. Zbiegał na dół po dwa stopnie. Objęli się uścisnęli z taka siłą, że zabrakło im tchu powtarzając ty draniu, draniu po czym z równą łatwościa, z jaką z jaka przekręca się mechanizm zamka ich usta się spotkały, z całą siłą wielkie żeby Jacka wrzynały się w wargi Ennisa, spadł mu kapelusz drapał porośniętą szczeciną brodą, wezbrała ślina.”

 

Tajemnica Brokeback Mountain – Annie Proulx

Wyd.: Dom Wydawniczy Rebis, Poznań, 2006

 

O filmie: http://www.ekino.tv/film,tajemnica-brokeback-mountain-brokeback-mountain-2005,9749.html

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>