LEPKA PODŁOGA

pojęcie pojawia się w kontekście dyskryminacji kobiet na rynku pracy; odnosi się do braku możliwości awansu w przypadku zawodów o niskim statusie, prestiżu i dochodzie. „Lepka podłoga” dotyczy takiej sytuacji czy pozycji zawodowej, w której kobieta tkwi w jednym i tym samym miejscu, nie mając realnych szans na zmianę.

 

LGBTQ

Skrótowiec oznaczający osoby a także często miejsca (kluby), organizacje działające na rzecz mniejszości seksualnych. Pochodzi od angielskich słów: lesbian gay bisexual transsexual/transgender queer. Termin zaczął być używany pod koniec lat 80-tych w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Stosowana również była forma LGBTI, w której I oznaczało osoby interseksualne, chociaż pojawiały się także kontrowersje w użyciu tego terminu i niektóre grupy czuły się z niego wyłączone. Do symboli społeczności LGBT należy m.in. tęczowa flaga, różowy trójkąt, lambda i labrys.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>