Współtworzymy Projekt Matecznik!
W ramach Matecznika w Teatrze Kana cyklicznie grany jest spektakl Projekt: MATKA! Wybieramy się po raz drugi, bo bardzo warto!
Zachęcamy: umówcie się z nami, pójdźmy razem! Napiszcie, zadzwońcie do nas! Po spektaklu rozmowa o macierzyństwie: http://www.kana.art.pl/program_2015_04_matecznik_rozmowa.html, a po niej możemy do późna delektować się specjałami w Piwnicy Kany!
Przeczytajcie opis spektaklu. Od siebie dodamy: na spektakl warto pójść przede wszystkim ze względu na cały tygiel emocji, który uruchamia się w czasie oglądania!
Poniższa informacja ze strony: http://www.kana.art.pl/program_2015_04_matecznik_projekt_matka.html
11 kwietnia | sobota | godzina 19.00 | Teatr Kana | wstęp: 25/20 zł
PROJEKT MATECZNIK to cykl spotkań z wybitnymi autorytetami, promocje książek, prezentacje spektaklu „Projekt: Matka” oraz warsztaty twórcze, związane z szeroko rozumianym tematem współczesnego macierzyństwa.
PROJEKT: MATKA
Spektakl „Projekt: MATKA” to przewrotna, pełna ironii i poczucia humoru opowieść o młodych matkach, odkrywających jasne i „ciemne” strony macierzyństwa, uroki i trudności bycia mamą, opowieść o ich zmaganiach z samą sobą i otaczającym światem, z wyobrażeniami i oczekiwaniami na temat bycia dobrą mamą. Czy dobra, kochająca mama może sobie pozwolić na chwile słabości? Czy może czuć się bezradna i zagubiona, wściekła i sfrustrowana? Czy ma prawo wyrażać swoje emocje? W spektaklu chcemy się też przyjrzeć temu, jak młode mamy funkcjonują w naszym społeczeństwie. Czy mają przestrzeń i warunki do swobodnego wyrażania siebie i realizacji swoich potrzeb (poruszamy na przykład temat karmienia piersią w miejscu publicznym)? Czy państwo wspiera je w opiece nad dziećmi i w powrocie do pracy? Spektakl jest adresowany przede wszystkim do kobiet. Dla tych, które doświadczają macierzyństwa może stać się wsparciem i sposobnością do odreagowania trudnych, ukrywanych emocji. Dla tych, które dopiero planują zajście w ciążę – może stać się źródłem wiedzy i – mamy nadzieję – zachętą do bycia mamą. Przesłanie naszego spektaklu jest takie: macierzyństwo to doświadczenie ekstremalne, towarzyszą mu bardzo silne stany emocjonalne, od euforii po depresję, ale na pewno warto go doświadczyć. Na spektakl zapraszamy też mężczyzn – partnerów, mężów, ojców, a także singli. Mamy nadzieję, że nasz spektakl pozwoli Wam lepiej zrozumieć Wasze obecne i przyszłe partnerki i jeszcze mocniej je pokochać.
Scenariusz
scenariusz na podstawie tekstów z blogu „Macierzyństwo bez lukru”: „Bajki” (radziecki-termos.blog.pl), Małgorzaty Dawid-Mróz (manufaktura-radosci.pl), Moniki Grudzień (fjakfrustratka.blogspot.com), Dagmary Klein (la-terra-del-pudding.blogspot.co.uk), Pierwszej Żony (pierwsza-zona.blog.pl), Kasi Salek („sistermoon”), Joanny Skotnickiej (moje-waterloo.blogspot.com), Agnieszki Sujaty (z książki „Huśtawka”) oraz z blogów: Aleksandry Michalak (matkasanepid.pl), Mamy Rysiowej (krystyno-nie-denerwuj-matki.blog.pl) i innych.
adaptacja i reżyseria: Mateusz Przyłęcki
muzyka: Andrzej Bonarek
piosenka (do tekstu Mamy Rysiowej): Konrad Cwajda
rap inspirowany wierszem Hollie McNish “Embarrassed”: Piotr Starzyński, Mateusz Przyłęcki na podstawie tłumaczenia Grzegorza Czuchaja
rysunki: Gustaw Grygier
animacje: Piotr Starzyński
realizacja świateł: Tomasz Grygier
realizacja i montaż filmu: Krzysztof Sanecki
obsada: Bibianna Chimiak, Marta Giers-Sanecka, Karolina Sabat
patronat medialny: TVP Szczecin, Echo Szczecina, wSzczecinie, Elewator Kultury, Szczecin Główny
premiera: wrzesień 2014
Rezerwacja biletów pod numerem telefonu: 91 434 15 61 lub drogą elektroniczną: paula@kana.art.pl (od poniedziałku do piątku między 9 a 15); zakup i odbiór biletów w Piwnicy Kany.