Jak co tydzień kolejne niesamowite spotkanie z dziećmi z podszczecińskiej placówki za nami.

Ferie, więc odłożyliśmy szkolne lektury na bok, niech sobie poodpoczywają w spokoju 😉 😛

Ale i tak książki uwielbiamy, dlatego spotykamy się regularnie i czytamy je głośno, w grupie, dla siebie, dla przyjemności, ze zrozumieniem. Starsi czytają dłuższe fragmenty, maluchy odrobinę krótsze. Biegli w czytaniu szlifują swoje umiejętności, a nowicjusze dzielnie wprawiają się w tej trudnej sztuce. Po kilku miesiącach postępy są już zauważalne!

Tak więc dziś było inaczej: czytaliśmy/łyśmy cudnie mądrą książkę DWOJE LUDZI Iwony Chmielewskiej, a potem… napisaliśmy/łyśmy własną!!! Bomba, co? 😀

Tytuł naszej książki to JA i INNI!!!

***

Analizowaliśmy/łyśmy tekst i ilustracje, strona po stronie, bo pani Iwona Chmielewska stworzyła i dla dzieci i dla dorosłych prawdziwą perełkę.

Ludzie mogą być ze sobą złączeni

jak kwiat i łodyga.

Kwiat zachwyca swoim pięknem

i zapachem, ale to łodyga

unosi go wysoko i dostarcza

wszystkiego, czego mu potrzeba.

Bez niej kwiat szybko więdnie.

 

INNI są nam potrzebni. INNI – bo odmienni, a przez to ciekawi, bo nas uzupełniają, wspomagają, rozśmieszają, uczą, tworzą z nami i się bawią, zadają pytania, na które odpowiadamy lub które zostawiamy krążące w przestrzeni… INNEGO potrzebujemy do towarzystwa, do miłości, do smucenia się, do brania i dawania.

Takich INNYCH, dla siebie ważnych, rysowaliśmy/łyśmy dziś, komponując naszą książkę. Każdy/a po swojemu, według własnego odczuwania i własnej hierarchii wartości. W skupieniu, zaszyci w swoich kącikach. Powstały dokładnie wypracowane dzieła sztuki!

Wśród INNYCH byli rodzice, rodzeństwo, kuzynki, INNI-obcy, ci z otoczenia, ogrzewający jak słońce i ci piękni, jak śliwki na drzewie, INNI troskliwie ubrani w czerwone koszulki, INNI umieszczeni w wypracowanych skrupulatnie sercach, INNI bliscy w przestrzeni lub też ci dość odlegli.

JA wśród INNYCH, to postacie wtapiające się, jedne z wielu, ogromne, wybujałe, dominujące lub delikatne, ledwo dostrzegalne na kartce, będące blisko lub na skraju, w gronie lub osobno, pieczołowicie oddzielone lub stojące ramię w ramię.

Niezmiernie ciekawe doświadczenie i świetna zabawa!

 

Humory dopisywały! Swoboda i radość z tworzenia dały fajne efekty!

Fot. Fundacja Strefa Kobiet

Fot. Fundacja Strefa Kobiet

 

Fot. Fundacja Strefa Kobiet

Fot. Fundacja Strefa Kobiet

 

Na końcu naszej książki podpisy wszystkich twórczyń i twórców!

 

 

 

 

 

 

Dzieci w grupie były bardzo różne: różne w latach, z odmiennymi życiorysami, różnie doświadczone przez życie, ale na pewno wszystkie pięknie „oswoiły” swoich INNYCH, zaadoptowały ich, otoczyły się nimi, pełne zrozumienia stanęły wśród nich na kartkach swojej własnej opowieści JA i INNI! Bo czego nie wypowiedzą słowa…

Fot. Fundacja Strefa Kobiet

Fot. Fundacja Strefa Kobiet

 

Fot. Fundacja Strefa Kobiet

Fot. Fundacja Strefa Kobiet

 

Do zobaczenia za tydzień!!! 🙂

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>