Za nami kolejne spotkanie w Secesja Cafe zorganizowane przez nieformalne koło doktoranckie „Gender dla średnio zaawansowanych. Dyskusje”. Tym razem tematem przewodnim był Dzień Kobiet, święto obchodzone od 8 marca 1910 roku. Odbył się wówczas II Międzynarodowy Zjazd Kobiet Socjalistek w Kopenhadze, który to właśnie ten dzień ustanowił Międzynarodowym Dniem Kobiet. Początki tego święta sięgają przełomu XIX i XX wieku i związane są z ruchem robotniczym. 8 marca 1908 roku w Nowym Jorku tysiące pracownic fabryki tekstylnej domagało się praw wyborczych i polepszenia warunków pracy. Właściciel fabryki zamknął strajkujące w fabryce z zamiarem uniknięcia rozgłosu. W wyniku nagłego pożaru zginęło 129 kobiet. Dzień Kobiet miał upamiętniać te ofiary walki o równouprawnienie.
Ciekawostką jest fakt, że już w starożytnym Rzymie wyznaczono tzw. Matronalia, specjalny dzień poświęcony płci pięknej. Było to święto obchodzone przez zamężne kobiety w pierwszym tygodniu marca. Miało ono związek z początkiem nowego roku, macierzyństwem i płodnością. Tego dnia mężowie obdarowywali swoje żony prezentami.
Dziękujemy za prowadzenie spotkania Marii Szponar i Patrycji Megger. Dziękujemy również za bardzo ciekawe informacje o Stefanii Wilczyńskiej, współpracującej z Korczakiem (na podstawie Pani Stefa Magdaleny Kicińskiej) oraz o Zofii Stryjeńskiej, malarce (na podstawie Stryjeńska. Diabli nadali
Angeliki Kuźniak).