Październik to Miesiąc Świadomości Raka Piersi i z tej okazji brytyjska organizacja Breast Cancer Care ruszyła z wielką kampanią promującą pewność siebie i pozytywne nastawienie do swojego ciała po walce z rakiem. Poruszające zdjęcia kobiet dotkniętych rakiem piersi i towarzyszący kampanii filmik promocyjny pokazują, że kobiece piękno wcale nie musi zniknąć wraz z dniem wystawienia diagnozy.

Fot.  Breast Cancer Care
Fot. Breast Cancer Care

Chociaż rak piersi nie zbiera już tak śmiertelnego żniwa jak kiedyś, konsekwencje leczenia sięgają daleko poza datę wyzdrowienia. Jak twierdzi Rachel Rawson, starsza pielęgniarka ze specjalnością kliniczną w zakresie leczenia raka piersi, „operacja, chemioterapia, radioterapia czy kuracja hormonalna wprowadzają w życie kobiety wiele zmian. Mogą wiązać się one z utratą płodności i kobiecości, niepokojem i stanami depresyjnymi, a także z poczuciem, że przestało się być seksowną czy atrakcyjną”.

 

Fot.  Breast Cancer Care
Fot. Breast Cancer Care

Podczas gdy zdrowe kobiety, które nigdy nie zachorowały na raka zmagają się na co dzień z brakiem akceptacji dla własnego ciała i niską samooceną, kobiety z rakiem piersi mają jeszcze więcej problemów tej natury. Ich ciała przechodzą poważną przemianę (w tym utratę jednej bądź obu piersi) – muszą one więc poukładać sobie życie na nowo i zaprzyjaźnić się z pooperacyjnym ciałem, diametralnie różniącym się od tego, do którego przywykły. Trauma związana z brakiem samoakceptacji po walce z rakiem piersi jest zatrważająca – organizacja Breast Cancer Care udostępniła statystyki, według których „88% [kobiet] utrzymuje, że choroba i związane z nią leczenie negatywnie wpłynęło na postrzeganie przez nie własnego ciała. Co więcej, dwie trzecie przyznało, że rak negatywnie wpłynął na ich życie seksualne i intymne relacje, pogorszył ich samoocenę i sprawił, że ‘zatraciły siebie’. Ponad połowa (52%) przyznała, że czuje się niekomfortowo rozbierając się przed partnerem”.

Nowa kampania organizacji Breast Cancer Care ma na celu ułatwienie konfrontacji z tymi negatywnymi skutkami choroby. W ramach akcji sfotografowano pooperacyjne ciała kobiet, na których widać co prawda chirurgiczne blizny, ale przede wszystkim – pewność siebie. Towarzyszący zdjęciom filmik dokumentuje wywiady z modelkami, które opowiadają o skutkach operacji, samoakceptacji i o tym, jak celebrują swoje nowe ciało. Muszę przyznać, że nawet moje twarde serce drgnęło na widok tych dzielnych kobiet.

Rawson mówi też o konieczności odnalezienia „nowej normalności” po walce z rakiem piersi, podkreślając istotność swobodnego komunikowania się z bliskimi i specjalistycznego wsparcia (Breast Cancer Care informuje na przykład, jak radzić sobie ze stanem swoich włosów i rzęs po chemioterapii czy też jak do swojego nowego ciała dobrać biustonosz).

Najbardziej podoba mi się w tych zdjęciach emanująca z twarz modelek pewność siebie. Wszystkie wyglądają naprawdę przepięknie i miejmy nadzieję, że dzięki swojemu udziałowi w kampanii staną się inspiracją dla setek tysięcy kobiet, które borykają się z brakiem akceptacji dla swoich naznaczonych rakiem piersi ciał.

Julia Sonenshein, 26 września 2013, The Gloss

Zdjęcia: Breast Cancer Care

Tłumaczyła: Justyna Kowalska

Źródło: http://codziennikfeministyczny.pl/fotografie-kobiecych-cial-po-batalii-rakiem-piersi/

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>