Na zaproszenie Biura Rady Europy Stowarzyszenie Strefa Kobiet wzięło udział w debacie panelowej „Standardy Rady Europy dotyczące przemoc wobec kobiet oraz przemocy domowej w polskim prawie i praktyce”. Spotkanie odbyło się w 14 października br. w Sali Senatu UW.
Organizatorzy debaty to m.in.: Pracownia Badań Dorobku Prawnego Rady Europy, Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania, Biuro Rady Europy i Fundacja „Centrum Praw Kobiet”.
Gości przywitała prof. Monika Płatek, podkreślając szczególność tego spotkania, dzięki obecności przedstawicieli organów rządowych, organizacji samorządowych i środowisk naukowych.
Poniżej stanowiska niektórych uczestników i uczestników spotkania:
Anna Błaszczak, Zastępczyni Dyrektora Zespołu Prawa Konstytucyjnego z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich stwierdziła, że przemoc wobec kobiet ma charakter dyskryminacyjny, a częstokroć kobiety doświadczają dyskryminacji wielokrotnej (ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność). Panelistka poruszyła również sprawę braku unormowań prawnych dotyczących dostępności i przetwarzania danych wrażliwych, co doprowadza często do tego, że ofiary przemocy nie otrzymują należnej im pomocy, a ich skargi są bagatelizowane.
Prokurator Alfred Staszak z Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze przedstawił najnowsze dane dotyczące przemocy w rodzinie na terenie województwa lubuskiego, podkreślił wzrost ilości Niebieskich Kart oraz omówił Lubuską Niebieską Tarczę – powstałą w celu przeciwdziałania przemocy w rodzinie, a opartą na nowym podejściu do starych problemów, czyli zintegrowanym systemie pomocy (zwiększona ilość dyżurów prokuratorów, pracowników OPS, pedagogów).
Kolejny panelista, sędzia Sądu Rejonowego Sebastian Ładoś zaznaczył funkcjonowanie stereotypu ugruntowującego przeświadczenie o tym, iż przemoc psychiczna to inny (w znaczeniu: mniejszy) problem, niż przemoc fizyczna. A skutki przemocy psychicznej mogą być tragiczne (zaczyna się zazwyczaj od izolacji, zaburzeń psychicznych, np. depresji, przez degradację psychiczną (tzw. wyuczona bezradność), a często kończy na samobójstwach).
Przedstawicielka Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, Katarzyna Więckiewicz, podkreśliła fakt powiązania przemocy ze względu na płeć ze zdrowiem reprodukcyjnym kobiet (nierówne traktowanie przez państwo – świadczenia zdrowotne, poniżający charakter restrykcyjnego prawa aborcyjnego).
Podsumowując wypowiedzi panelistek i panelistów prof. Eleonora Zielińska, z Wydziału Prawa i Administracji UW, podkreśliła, że w Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej (Istambuł, 11.05.2011r.) chodzi głównie o wyeliminowanie stereotypowego postrzegania roli i znaczenia kobiet. Niezmiernie ważna jest również reparacja dla ofiar przestępstw, czyli przywrócenie ofierze sytuacji sprzed czasu, w którym doznawała przemocy, kompensacja, danie satysfakcji i gwarancja, że przemoc więcej się nie powtórzy.
Dziękujemy organizatorkom i organizatorom za możliwość uczestnictwa spotkaniu.