od: Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny

aborcja

Na najbliższym posiedzeniu Sejmu odbędzie się pierwsze czytanie projektu ustawy, której celem jest wprowadzenie zakazu aborcji w przypadku stwierdzenia poważnej i nieodwracalnej wady płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. W praktyce oznacza to, że kobieta będzie musiała urodzić dziecko także w sytuacji, gdy nie będzie miało ono szansy na przeżycie dłużej niż kilka godzin czy dni. Projekt odbiera kobietom prawo do decyzji czy czują się na siłach urodzić nieuleczalnie chore dziecko.
Pamiętajmy – mieć prawo nie znaczy korzystać z niego. Obowiązująca aktualnie ustawa nie zmusza nikogo do przerwania ciąży. W przeciwieństwie do konserwatystów, mianujących się „obrońcami życia” szanujemy godność kobiet i ich umiejętność oceny własnej sytuacji życiowej. Zaostrzenie przepisów oznaczałoby zgodę na permanentne naruszanie przynależnych kobietom praw człowieka – do samostanowienia, zdrowia, poszanowania godności i prywatności oraz do wolności od nieludzkiego i poniżającego traktowania.
Pomóż nam przekonać Posłanki i Posłów, aby odrzucili projekt w pierwszym czytaniu.
Co możesz zrobić?
1. Wyślij e-mail do Posła/Posłanki z Twojego okręgu. O wyniku głosowania zaważą głosy PO, wyszukiwarkę adresów znajdziesz tutaj:
http://klub.platforma.org/ludzie_po.html
Kontakty do Posłów i Posłanek PSL-u znajdziesz tutaj:
http://klub.psl.pl/poslowie.html
W komentarzach będziemy tez dodawać gotowe listy adresów e-mail dla poszczególnych okręgów. Napisz tutaj lub do nas mailowo na federacja@federa.org.pl jeśli otrzymasz odpowiedź od Posła/nki.
Proponowana treść maila to nasz apel, podpisany przez ponad 20 organizacji zajmujących się prawami człowieka i prawami kobiet:
Szanowna Pani Poseł Szanowny Panie Pośle
apeluję o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu ustawy o zmianie ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży (druk 1654).
Proponowane w projekcie zmiany zakładają dalsze zaostrzenie jednej z najbardziej restrykcyjnych ustaw w Europie poprzez pozbawienie kobiet prawa do decyzji o przerwaniu ciąży w sytuacji, gdy płód obarczony jest poważną i nieodwracalną wadą lub cierpi na nieuleczalną chorobę zagrażającą jego życiu. Oznacza to, że kobiety byłyby zmuszone do donoszenia ciąży i urodzenia dziecka także wtedy, gdy nie miałoby ono szansy na przeżycie więcej niż kilku godzin czy dni. 
Komu i czemu więc ma służyć proponowana zmiana? Kobiety, które mają środki i chcą podjąć trud wychowywania i rehabilitacji nieuleczalnie chorego dziecka, kontynuują ciążę mimo pesymistycznych wyników badań prenatalnych.  Dopuszczalność aborcji nie determinuje w żadnym stopniu ich decyzji. Mieć prawo, nie znaczy korzystać z niego.
Nie oszukujmy się, że zaostrzenie przepisów sprawi, że nie będą przerywane ciąże obarczone poważną, nieuleczalną wadą. Kobieta, która podjęła decyzję, znajdzie możliwość wykonania zabiegu  bez względu na koszty finansowe, emocjonalne i ryzyko zdrowotne. Obserwujemy to od ponad dwudziestu lat.
Polskie społeczeństwo, którego głosem Państwo jesteście, nie zgadza się na dalsze zaostrzanie prawa aborcyjnego. Z najnowszych danych Instytutu Spraw Publicznych wynika, że 38% Polek i Polaków jest przeciwnych jakimkolwiek zmianom w ustawie, a 36% chciałoby złagodzenia przepisów. Pomysł dalszego ograniczania dostępności przerywania ciąży popiera zaledwie 12% respondentów i respondentek.
Szanowni Państwo, naszym wspólnym celem powinno być zmniejszenie liczby niechcianych ciąż i wsparcie dla tych kobiet, które decydują się na urodzenie dziecka. Przypominamy  – Parlament nie jest miejscem, gdzie powinno się rozstrzygać kwestie moralności i sumienia. Tu powstawać ma prawo służące dobru wszystkich obywatelek i obywateli.  W waszych rękach znajdują się narzędzia do realizacji tego celu – refundacja nowoczesnej antykoncepcji, rzetelna edukacja seksualna w szkołach, a także rozważna, odpowiadająca na potrzeby obywatelek i obywateli polityka prorodzinna. Zamiast zaostrzać przepisy ustawy należałoby raczej stworzyć efektywny system wsparcia dla rodziców nieuleczalnie chorych dzieci.
Jeszcze raz apelujemy o odrzucenie nieludzkiego projektu zmian w prawie aborcyjnym oraz o wspólną pracę na rzecz regulacji prawnych ułatwiających Polkom i Polakom świadome decydowanie o swoim rodzicielstwie.
Apel popierają organizacje pozarządowe:
Amnesty International Polska Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny Fundacja Autonomia Fundacja Centrum Praw Kobiet Fundacja Feminoteka Fundacja im. Izabeli Jarugi-Nowackiej Fundacja na rzecz Różnorodności Polistrefa Fundacja MaMa Fundacja Nowoczesnej Edukacji SPUNK Fundacja Polska Jest Kobietą Fundacja Rodzić po Ludzku Fundacja Trans-Fuzja Fundacja TUS na rzecz równości społecznej Kobiety dla Małopolski Kobiety w Sieci Koalicja Karat Komitet TAK dla Kobiet Kongres Kobiet Krytyka Polityczna Nasze Miasto Świnoujście Nieformalna Grupa Łódź Gender Partia Kobiet Parta Zieloni Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego Porozumienie Kobiet 8 Marca Ruch Kobiet Ruchu Palikota Stowarzyszenie Kobiet KONSOLA Stowarzyszenie Pro Femina Stowarzyszenie Ruch Kapitału Społecznego Stowarzyszenie Sejmik Kobiet Lewicy Stowarzyszenie Waga Stowarzyszenie Współpracy Kobiet, NEWW Towarzystwo Rozwoju Rodziny
Wspierające media: Lewica24.pl Dziennik Trybuna
Z poważaniem,
Imię i nazwisko
2. Zadzwoń do biura poselskiego lub odwiedź je osobiście. Posłowie dyżury w swoich okręgach mają w poniedziałki. Możesz przedstawić argumenty zawarte w naszym apelu lub wręczyć Posłance/Posłowi wydrukowany apel.
3. Przyjdź na pikietę pod Sejm. Nie ma jeszcze dokładnej daty czytania i głosowania, ale chcemy zamanifestować publicznie nasz sprzeciw wobec tego okrutnego projektu. Spotykamy się pod Sejmem w środę, 25 września o g. 15. Przedstawicielki i przedstawicieli organizacji prosimy o przyniesienie bannerów/patyków z hasłami.
4. Jeśli jesteś przedstawicielką/przedstawicielem organizacji pozarządowej i chcesz dołączyć do naszej koalicji, podpisując apel lub angażując się w inne działania, napisz do nas na adres federacja@federa.org.pl
  1. Kasia says:

    NIE DLA MALUTKICH PORZUCONYCH NA ŚMIETNIKACH DZIECIACZKÓW , NIE DLA PRZYMUSU WYDAWANIA NA ŚWIAT DZIECI GWAŁCICIELI – CHCEMY MIEĆ WYBÓR

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>