W tym roku Malala Yousafzai, afgańska nastolatka, znana z walki o prawa kobiet i dziewcząt, została uhonorowana Nagrodą Sacharowa.

Cyt: „Przyznając Nagrodę Sacharowa Malali Yousafzai, Parlament Europejski uznaje niesamowitą siłę tej młodej kobiety. Malala z odwagą walczy o prawo wszystkich dzieci do rzetelnej edukacji. To prawo w przypadku dziewcząt jest zbyt często lekceważone – powiedział szef PE Martin Schulz, który wraz z przewodniczącymi frakcji politycznych w PE wybrał w czwartek rano w Strasburgu laureatkę Nagrody Sacharowa. Poparcie dla dziewczyny płynie z całego świata. Jak podkreślił Schulz, atak talibów, którego Malala padła ofiarą w ubiegłym roku, nie powstrzymał jej przed kontynuowaniem walki.”
Malala Yousfazi założyła w 2009 r. blog, w którym opisywała doświadczenia z Doliny Swat, gdzie Talibowie zmuszali do zamykania szkół oraz uniemożliwiali dziewczynkom uczęszczanie do szkół. W zeszłym roku nieznany zamachowca postrzelił Malalę w głowę i ramię. Dziewczynka po rehabilitacji, zaczęła uczęszczać do szkoły. 
Nagroda Scharowa przyznawana od 1988 przez Parlament Unii Europejskiej za zasługi na rzecz praw człowieka i wolności.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>