Podczas rozmowy Maja Wolny  wyraziła zgodę na publikację. Bardzo dziękujemy.

Maja Wolna

Cykl prezentowanych przeze mnie kilkunastu prac stanowi próbę spojrzenia na problemy kobiet żyjących w świecie islamu. Ze względu na rozpiętość tematu, różnorodność zagadnień oraz powagę interesujących mnie spraw ograniczyłam się do pokazania tych, które mnie najbardziej poruszyły. Przed przystąpieniem do pracy nie zdawałam sobie sprawy z wielu aspektów i kulis tej niemalże zupełnie obcej mi do tej pory religii, budzącej nierzadko strach i niepokój, będącej często przedmiotem krytyki w oczach świata zachodniego. Wraz z pogłębianiem wiedzy na interesujące mnie tematy, moje spojrzenie ulegało przemianom, a wynikiem obserwacji, rozmów z innymi ludźmi oraz własnych przemyśleń jest cykl piętnastu „odsłon” pod wspólnym hasłem: “Spoza zasłony”.

Chciałabym jednocześnie podkreślić, że podstawą do stworzenia plakatów była przede wszystkim moja własna ciekawość, a nie chęć krytykowania. Niemniej uznałam, iż będąc kobietą, ale nie będąc muzułmanką, przy całym szacunku dla odmienności kulturowych, nie zawsze mogę wyrażać dla nich poparcie, gdyż w imię uniwersalnych praw żadna kultura ani tradycja nie usprawiedliwiają aktów agresji takich jak torturowanie, kamienowanie czy znęcanie się nad drugim człowiekiem.

Moje prace to apel o miłość i tolerancję. Żyjemy w czasach, które są dla nas wszystkich wyzwaniem. Bez względu na wiarę, przekonania, płeć, uwarunkowania społeczne i polityczne chcemy żyć w świecie bez lęku oraz bez napięć.

 

kobieta w islamie1

Odsłona 1
Kobieta zgwałcona okrywa hańbą całą społeczność i zniesławia rodzinę. Co roku na świecie zostaje zabitych 5 tys. kobiet oskarżonych
o splamienie honoru mężczyzny, rodziny czy wioski.

kobieta w islamie2

Odsłona 2
W większości krajów muzułmańskich odbiera się kobietom wolność słowa. Religia oraz tradycyjne obyczaje ograniczają ją, stosując zniewolenie psychiczne, fizyczne czy społeczne.

kobieta w islamie3

Odsłona 4
Węzły pełniły funkcję ochronną przed „złym okiem”. Za pomocą czarodziejskiej siły węzła mężczyzna wybierający się w długą podróż mógł przekonać się o wierności żony.

kobieta w islamie4

Odsłona 5
Ekscyzja, czyli obrzezanie żeńskie, to praktyka rytualna przybierająca różne formy. Najprostszą z nich jest sunna, czyli obrzezanie właściwe, które polega na odcięciu żołędzia łechtaczki.

kobieta w islamie5

Odsłona 7
Irański kodeks karny, wzorowany na modelu prawa islamskiego przewiduje w przypadku cudzołóstwa karę śmierci przez ukamienowanie lub karę chłosty.

kobieta w islamie6

Odsłona 13
Żeńcie się zatem z kobietami, które są dla Was przyjemne – z dwoma, trzema lub czterema.

kobieta w islamie7

Odsłona 14
Żona jest kobietą wynajętą przez męża do określonych czynności i jeśli nie sprawdza się w tej roli, może zostać natychmiast odprawiona przez zwykłe stwierdzenie: „Nie chcę Cię, Jesteś wolna jak wielbłąd” lub: „Nie chcę Cię” trzykrotnie powtórzone przez męża.

kobieta w islamie8

Odsłona 15
Od liścia bardziej samotna
z bagażem przeżytych radości
w zielonych wodach lata
płynę cicho
ku krainie śmierci.

Źródło: http://www.obieg.pl/artmix/29999 oraz http://www.majawolna.com/www/pl/

 

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>