Otrzmałyśmy na skrzynkę informację o człowieku, którego działalnośc obserwujemy i której dopingujemy od lat.

Wielkie brawa!

OWSIAK

fot. Maciej Mrozik xpozycja

To niewątpliwie jedno z najważniejszych wyróżnień w Polsce. Jerzy Owsiak Prezes Zarządu Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy odebrał dziś na Wawelu nagrodę im. Anny i Erazma Jerzmanowskich przyznawaną przez Polską Akademię Nauk. Oprócz pamiątkowego medalu otrzymał, 100 tys. zł, zamierza je przeznaczyć na ufundowanie nagrody dla ludzi, którzy spełnili swoje marzenia.

Kapituła postanowiła wręczyć Jurkowi Owsiakowi nagrodę, która według jej pierwotnego fundatora przyznawana jest Polakowi, „który przez swoją działalność artystyczną, naukową lub społeczną przyniósł pożytek krajowi”. Wręczana była w latach 1915-1938, aż do wyczerpania środków, których równowartość wynosiła 365 kg złota.

Jej laureatami byli m. in. Henryk Sienkiewicz, Ignacy Paderewski czy Jan Kasprowicz. Dopiero w 2009 roku dzięki staraniom Towarzystwa Przyjaciół Prokocimia oraz Polskiej Akademii Nauk wznowiono jej przyznawanie, w ostatnich latach wyróżniono m. in. Janinę Ochojską -Okońską, Jerzego Nowosielskiego czy Andrzeja Zolla. Oprócz pamiątkowego medalu wręczane jest również 100 tys. zł. Laureat tegorocznej nagrody Jerzmanowskich – Jerzy Owsiak, całość funduszy zdecydował przekazać na ufundowanie nowej nagrody.

Wspólnie z żoną postanowiliśmy rozłożyć te 100 tys. zł na 10 lat. Co roku będziemy wręczali nagrodę o wartości 10 tys. zł dla osoby, która spełniła swoje marzenia. Jej przyznanie będzie odbywało się podczas Finału WOŚP. Znamy już pierwszych laureatów , to Celina i Radek, którzy sprzedali wszystko co mieli w Polsce, żeby wyjechać na Bali i tam pomagać ludziom. To właśnie napisali mi w mailu i ta wiadomość sprawiła, że w taki sposób postanowiliśmy spożytkować te fundusze – mówi Jerzy Owsiak Prezes Zarządu Fundacji WOŚP.

Jurek Owsiak w swoim wstąpieniu mówił o wielkim potencjale Polaków żyjących w kraju i poza jego granicami. Jego zdaniem należy o ten potencjał dbać, rozwijać i cieszyć się z każdego polskiego sukcesu.

Erazm Jerzmanowski żył w latach 1844 – 1909. Zmuszony wojną i sytuacją rozbiorową Polski wyemigrował najpierw do Francji, a potem do USA. To właśnie tam zdobył całą swoją fortunę opatentowując 22 wynalazki związane z gazem. Mówiono o nim jako o tym, który „oświetlił Amerykę”. Jako trzeci najbogatszy człowiek w Stanach Zjednoczonych wspierał działalność Polaków – budował kościoły, dotował naukę. W swoim testamencie przeznaczył majątek na fundację jego imienia, która miała nagradzać wybitnych Polaków.

 
 
Kontakt WOŚP
 
Rzecznik Prasowy
Krzysztof Dobies
tel. +48 695 870 020
mail: rzecznik@wosp.org.pl
 

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You may use these HTML tags and attributes:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>